fbpx

Скільки українців поїхало за кордон і що державі з цим робити

Аналітична записка (pdf) Завантажити Аналітична записка (pdf) (11.43 MB)
Презентація з результатами досліджень (pdf) Завантажити Презентація з результатами досліджень (pdf) (1.88 MB)
Інфографіка: як міграція впливає на країну-донора? Завантажити Інфографіка: як міграція впливає на країну-донора? (5.76 MB)
Інфографіка: портрет українського трудового мігранта Завантажити Інфографіка: портрет українського трудового мігранта (2.00 MB)

Як підрахувати реальну кількість українців, які вирішили мігрувати? Чи є підстави вважати, що масштаб міграції досяг критичної межі для української економіки? Які кроки може зробити держава для того, щоб міграційні процеси у майбутньому не загрожували економічному зростанню?

Відповіді на ці питання експерти Центру економічної стратегії запропонували в аналітичній записці «CКІЛЬКИ УКРАЇНЦІВ ПОЇХАЛО ЗА КОРДОН І ЩО З ЦИМ РОБИТИ ДЕРЖАВІ».

Зараз Україна входить до першої десятки країн-донорів міжнародних мігрантів у світі. За різними оцінками кількість трудових мігрантів сягає 4 млн осіб. При цьому, одночасно за межами країни може знаходитися близько 2,6-2,7 млн осіб.

Чому 16% працездатного населення вирішує працювати за кордоном? Найбільш потужний чинник – економічний, українці шукають вищої оплати праці. Міграційний потік зараз носить маятниковий, короткостроковий характер: більшість трудових мігрантів заробляють гроші закордоном і воліють повернутися назад в Україну.

Безперечно, анексія Криму та розгортання військових дій на Донбасі також вплинули на міграцію українців. Ці обставини, поєднані зі спрощенням законодавства у країнах Східної Європи, змінили структуру міграційних потоків. Хоча Росія – все ще один із найпопулярніших міграційних напрямків, з 2014 року міграційний потік змінив напрямок з Росії до Польщі. Загалом, за 2014-2016 роки українці почали їздити у західному напрямку на 42% частіше, а кількість мігрантів, які офіційно виїжджали на заробітки, зросла втричі.

Щоб зробити висновки, як міграція впливає на Україну, автори дослідження пропонують розібратися у її позитивних та негативних наслідках. Найпомітнішим позитивним чинником зовнішньої трудової міграції українців є те, що більшість зароблених за кордоном коштів повертаються в Україну. Ці кошти підтримують курс національної валюти та фінансують споживання домогосподарств. До найбільш значущих негативних чинників автори записки віднесли дисбаланси на ринку праці, підвищені очікування працівників щодо розмірів заробітної плати, можливе поглиблення нерівності в доходах між домогосподарствами, неефективне використання державних коштів на соціальний захист.

Автори підсумовують: Україні потрібно розробити ефективну політику у сфері міграції, щоб мати можливість зробити наслідки більш керованими. Розробка політики повинна базуватись на достовірних статистичних даних. Отже, першочерговим завданням держави має бути удосконалення бази знань про міграційні потоки, що вимагає міжвідомчої та міжрегіональної координації зусиль.

Більш докладно про запропоновані заходи для напрацювання ефективної політики у сфері міграції читайте у записці. Стислі висновки дослідження доступні у презентації.

X