Polityka lekowa państwa: mamy rewelacyjny dokument, ale gdzie są mechanizmy jego wdrożenia?

POLITYKA LEKOWA

redaktor prowadząca dział farmacja

Autor: Luiza Jakubiak/ rynekaptek.pl   11-10-2018, 14:23

Polityka lekowa państwa: mamy rewelacyjny dokument, ale gdzie są mechanizmy jego wdrożenia? Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

RTR należy wyciągnąć do oddzielnej krótkiej ustawy i procedować w trybie pilnym. Lepszy jest najgorszy RTR niż żaden. Minister Jadwiga Emilewicz obiecała, że z 1 stycznia 2019 roku RTR wejdzie w życie. Mam obawy czy to się spełni – mówi Krzysztof Łanda, b. wiceminister zdrowia.

- "Polityka lekowa państwa 2018-2022" jest dokumentem rządowym, który powstał w oparciu o założenia metodologiczne WHO - przypomniał wiceminister zdrowia, Marcin Czech podczas spotkania "Nowa polityka lekowa państwa – bezpieczeństwo, dostępność, jawność" (Warszawa, 11 października br).

Wyznacza on średnio- i długoterminowe cele stawiane uczestnikom i decydentom rynku farmaceutycznego oraz definiuje główne narzędzia do ich osiągnięcia. Cele strategiczne to: zmniejszenie zapadalności na choroby zakaźne poprzez skuteczne działania profilaktyczne; zapewnienie bezpiecznych i skutecznych leków, dostępnych w odpowiednim miejscu i czasie, systematyczne poprawianie stanu zdrowia populacji, dzięki optymalizacji wydatków publicznych, zapewniających możliwie najszerszy dostęp do skutecznych, bezpiecznych i kosztowo-efektywnych terapii.

Kolejnym celem jest wzmacnianie i sukcesywny rozwój potencjału sektora farmaceutycznego w Polsce; uzyskiwanie jak najlepszego efektu zdrowotnego poprzez racjonalizację leczenia farmakologicznego w oparciu o dowody naukowe i wytyczne kliniczne; skuteczny nadzór oraz efektywną współpracę lekarzy i farmaceutów. Jest to także systematyczne podnoszenie efektywności systemu ochrony zdrowia i osiągnięcie dodatkowych wyników zdrowotnych dzięki wykorzystaniu systemów informacyjnych.

W lipcu szczegółowiej opisywaliśmy zawartość dokumentu.

System refundacyjny jest nieprzejrzysty
Podczas spotkania dokument został poddany ocenie grona ekspertów. - Dokument polityka lekowa państwa to ważny punkt odniesienia, ze wskazaniem jednego z najważniejszych zagadnień – dostępności leku dla pacjenta. Wbrew jednak temu, co można by wnioskować z dokumentu, proces refundacyjny nie jest obecnie przejrzysty i jest daleki od normalizacji – mówił prof. Krzysztof Chlebus, wiceminister zdrowia w latach 2012-2014.

comments powered by Disqus


BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH