“Mitte-Aura” seminaride sarjas peab 30. oktoobril avatud loengu “Stiiliharjutused” Jan Kaus

Asukoht:
graafika osakond, Lembitu 10B, ruum 144

Algus k.p.:
30.10.2017

Lõpp k.p.:
30.10.2017

Jan Kaus jutustuse „Tõrv” esitlusel. Foto Annela Samuel.

 

30. oktoober kell 16.00,
graafika osakond,
Lembitu 10B, ruum 144

Esmaspäeval, 30. oktoobril kell 16 toimub kirjanik Jan Kausi loeng-etendus „Stiiliharjutused“.

Prantsuse avangardne kirjanik Raymond Queneau avaldas 1947. aastal raamatu „Stiiliharjutused“, mis sisaldas ühe lühikese ja triviaalsevõitu loo 99 versiooni. Raamatu teeb erakordselt huvitavaks tõsiasi, et kõnekas pole mitte lugu ise (võiks isegi öelda, et lugu ei kipu ülepea eriti kõnekas olema!), vaid selle vorm. Õieti vormide hulk. „Stiiliharjutused“ näitab, kuidas üht ja sama lugu on võimalik esitada vaat et sajal erineval moel. Vähesed raamatud suudavad öelda kirjanduse kohta nõnda palju kui „Stiiliharjutused“ – kirjanduse kütkestavus seisneb mitte ainult lugude jutustamises, vaid ka küsimuses, kuidas lugusid jutustada. See küsimus muudab „Stiiliharjutused“ ühtaegu naljakaks ja õpetlikuks.

Õieti võibki Queneau’ teost lugedes hakata tunduma, et keelelise ja sedakaudu ka ilukirjandusliku väljenduse võimalused on piiramatud. Olles „Stiiliharjutuste“ 2007. aastal ilmunud eestikeelset tõlget lugematuid kordi oma esinemistel kasutanud, sain ühel hetkel aru, et Queneau’ kirjutatud versioonide hulk pole kaugeltki lõplik. Hakkasin neid juurde kirjutama, võttes aluseks originaalteksti põhilised elemendid.

Ühel hetkel oli mul kogunenud sellisel hulgal oma stiiliharjutusi, et hakkasin neid koos Queneau’ algversioonidega ette kandma. Järgmine loogiline samm oligi siduda tekkinud koosluse humoorikus, nüansitundlikkus ja nutikus korralikuks lavakavaks, kasutades kirjanduse, teatrikunsti, muusika, performance’i ja stand-up’i väljendusvõimalusi. Selleks kutsusin kokku mitmed oma teatraalidest sõbrad ning kirjanik Indrek Koffi, kellega oleme varem edukalt esitanud erinevaid lavakavasid, et luua üks korralik „Stiiliharjutuste“ etendus.

Jan Kaus

Jan Kaus (s 1971) on eesti kirjanik, esseist, libretist, tõlkija ja muusik. Ta on avaldanud kuus romaani, aga ka luule-, novelli- ja esseekogusid, jutustusi ning kolm miniatuurikogu. Mitmed Kausi teosed on käsitlenud tema kodulinna Tallinna, sh romaanid „Hetk“ (2009), „Koju“ (2012) ja „Kompass“ (2017) ning miniatuurikogu „Tallinna kaart“ (2014), mis pälvis koos romaaniga „Ma olen elus“ Eesti Kultuurkapitali proosaauhinna. Kaus on tõlkinud soome kirjandust, sealhulgas Sofi Oksase, Jari Tervo ja Tommi Kinnuse romaane. Ta on olnud mitme Tallinna teatri loomenõukogu liige ning 2002. aastast Eesti Filmiajakirjanike Ühingu liige. 2004–2007 oli Kaus Eesti Kirjanike Liidu esimees, 2009. aastal asutas ta koos mõttekaaslastega rahvusvahelise kirjandusfestivali HeadRead. Ta mängib basskitarri ja klahvpille indie-bändis Jan Helsing.
EKA vabade kunstide teaduskonna 2017/2018 sügissemestri Seminari sari alapealkirjaga „Mitte-Aura“ hõlmab kümmekond loengut ja kunstnikuvestlust erinevatest valdkondadest, mis toimuvad peamiselt esmaspäeviti algusega kell 16.00. Seminari sari on vabaaine, mis annab 3 ainepunkti. Registreerimine toimub kohapeal.

Olete oodatud!

 

Jaga sõpradega:
Lisa Google kalendrisse

Postitas Mart Vainre
Viimati muudetud

GraafikaVabade kunstide teaduskond Avatud loengud