Kitlite teine tulemine

Foto: Tambet Allik (Meie Maa)

Alates aprilli keskpaigast on Saaremaa kaubamaja galeriipinnal avatud Eesti Kunstiakadeemia moetudengite näitus „101 kitlit ja põlled“.

“Näitus on rännak aega, mil kitleid jagus igaks tegevuseks. Oli pidulik kittel, oli töökittel, oli kittel selle jaoks, et suppi keeta, aga ka kittel selle tarbeks, et puid kuurist tuua. Tegu on niivõrd praktilise ja universaalse riietusesemega, et sisuliselt kattis see ära suure osa riietusvajadusest,” on kommenteerinud näitust kohalik häälekandja Meie Maa.

Muidugi tuleb arvestada ka, et nõukogude ajal polnud suurt võimalustki midagi muud poest saada. Kui, siis ülikalli hinna eest. Sitsiriie aga ei olnud nii kallis. Ostsid poest riide ja istusid õmblusmasina taha. Kitli sai ju kerge vaevaga ise valmis õmmelda, lõige on lihtne ja õmblusmasin enamikus peredes. Kittel ei ole siiski aastakümnete taha jäänud retrorõivas, vaid omab rolli ka praeguses hetkes. Vanaemade seljas endselt kodune sitsikittel on ühevärvilisena, veidi lühendatuna ja teinekord pükstega paari panduna praegugi meditsiinitöötajate igapäeva osaks.

 

Näituse fookus viib vaataja siiski tagasi 1980-ndate defitsiidiaega ja paneb muigega meenutama seda elu, mil midagi polnud saada, aga ametlikult oli olemas. Ekspositsiooni nostalgiline mekk on aga osutunud üle Eesti väga populaarseks, sest kitlid seati  üles juba teist aastat. Varem on seda täies mahus eksponeeritud Tallinna Teletornis. Huvitav on näituse puhul selle orgaaniline paisumine – igaüks on toonud oma kandi naiste kitlid kohalikule väljapanekule.

 

Tudengeid juhendas Maiu Rõõmus. Näituse koostamisel osalesid moeosakonna II kursuse tudengid Andreas Kübara eestvedamisel.
Jaga sõpradega:

Postitas Mart Vainre
Viimati muudetud