fbpx

ЦЕС вітає прийняття законопроектів №8043 та №8044 щодо запровадження середньострокового бюджетного планування

18 Жовтня 2018
Поділитись

Центр економічної стратегії вітає та наголошує на важливості прийняття законопроектів №8043 та №8044, які закладають основи для запровадження середньострокового бюджетного планування в Україні. Два законопроекти, за які у першому читанні прогосували парламентарі, вносять зміни до Бюджетного кодексу, Регламенту ВРУ та Закону України «Про Кабінет Міністрів України».

Проект Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо запровадження середньострокового бюджетного планування (№8043) та Проект Закону про внесення змін до Бюджетного кодексу України (щодо правового підґрунтя для запровадження середньострокового бюджетного планування) (№8044) запроваджують середньострокове бюджетне планування – механізм, який дозволить поєднати стратегічні плани урядовців із бюджетними ресурсами.

Середньострокове бюджетне планування підвищить стійкість публічних фінансів та бюджетну дисципліну, передбачуваність та ефективність державних інвестицій.

Найбільш значущими нововведеннями стануть:
– Затвердження бюджетної декларації відбуватиметься щорічно до 1 червня та замінить Основні напрямки бюджетної політики.
– У документі вводитимуться додаткові фіскальні правила: бюджетний дефіцит менше 3% ВВП та обсяг наданих впродовж одного бюджетного періоду не має перевищувати 3% доходів загального фонду державного бюджету, що сприятиме стабільності державних фінансів в Україні.
– Для більш якісного використання бюджетних коштів головні розпорядники бюджетних коштів зобов’язуватимуться здійснювати моніторинг, проводити оцінку ефективності бюджетних програм та публікувати інформацію про цілі та результати реалізації бюджетних програм.
– Міністерство фінансів щорічно звітуватиме про фіскальні ризики, що можуть загрожувати виконанню держбюджету у наступних календарних періодах.

Крім того, затвердження бюджетної декларації та подальший перехід до середньострокового планування є частиною угоди про асоціацію між Україною та ЄС, а також передбачене активною програмою співпраці з МВФ та Стратегією реформування системи управління державними фінансами України на 2017-2020 рр.

Попри те, що окремі елементи середньострокового бюджетного планування були впроваджені в Україні ще у 2010 році, відчутних результатів для бюджетного процесу це не принесло. Комплексне врегулювання цього питання на законодавчому рівні дозволить підвищить пріоритетність задач стратегічного планування для бюджетних розпорядників та вибудувати прозорі зв’язки між бюджетними програмами різного рівня.

X