IGWPAiA: rozwiązanie sugeruje, że technik farmaceutyczny nie jest zawodem samodzielnym

FINANSE I ZARZĄDZANIE

redaktor prowadząca dział farmacja

Autor: MM, LJ/ rynekaptek.pl   18-12-2018, 08:02

IGWPAiA: rozwiązanie sugeruje, że technik farmaceutyczny nie jest zawodem samodzielnym Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Słowo "współuczestniczy" w nazwie zawodu będzie widniało na dyplomie ukończenia szkoły. To sugeruje, że technik farmaceutyczny nie jest zawodem samodzielnym, a ponadto rodzi obawę czy będzie zainteresowanie zawodem współuczestniczącym - tak IGWPAiA ocenia rozwiązania zaprezentowane w projekcie podstawy programowej dla tego zawodu.

12 grudnia br. w siedzibie resortu zdrowia odbyło się spotkanie uzgodnieniowe dotyczące projektu nowej podstawy programowej dla zawodu technika farmaceutycznego. W trakcie spotkania przedstawiono założenia projektu, idące w kierunku podniesienia poziomu kształcenia osób chcących w przyszłości kształcić się w tym zawodzie.  Teraz zainteresowane strony do 18 grudnia mają zgłosić swoje uwagi do projektu.

Konsultowany przez Departament Nauki i Szkolnictwa Wyższego resortu zdrowia wstępny projekt podstawy programowej dla zawodu technik farmaceutyczny w porównaniu do rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z 31 marca 2017 r., w sprawie podstawy programowej kształcenia w zawodach z projektem nowej podstawy programowej, zawiera kilka zmian i nowych elementów.

Dłuższe praktyki zawodowe
- Co do zasady popieramy kierunek prowadzonych prac, zmierzający do zastąpienia dotychczasowego kształcenia w zaocznych, weekendowych szkołach, kształceniem prowadzonym przez szkoły policealne w trybie stacjonarnym. Równie ważne jest też dwukrotnie zwiększenie liczby godzin obowiązkowych praktyk zawodowych (z 4 do 8 godzin) oraz zwiększenie bazy dydaktycznej dla szkół prowadzących takie kształcenie - ocenia Tomasz Leleno, rzecznik Naczelnej Rady Aptekarskiej.

- W naszym przekonaniu przyszli absolwenci tych szkół powinni być również merytorycznie przygotowani do pracy w aptekach szpitalnych i działach farmacji szpitalnej, gdzie mogliby - pod nadzorem farmaceuty – sporządzać i wydawać leki na oddziały, czy też na potrzeby szpitala przygotowywać zamówienia na leki. Dlatego zaproponujemy rozwiązania prawne umożliwiające wykorzystanie ich potencjału w tym zakresie - dodaje.

Zwraca też uwagę, że "należy wyraźnie zaznaczyć, iż omawiany projekt nie odnosi się do uprawień techników farmaceutycznych. Te określone są w Prawie farmaceutycznym i pozostają na dotychczasowym poziomie".

comments powered by Disqus


BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH