view_in_browser
Aktualności Farmacja Samorząd Prawo
Newsletter NIA
Aktualnie, Regularnie, Przystępnie
Leki w Internecie

ww.nia.org.pl

Kwitnie nielegalny handel lekami w Internecie. O niebezpieczeństwie takich zakupów i konsekwencjach dla pacjentów mówiła w  Pytanie Na Śniadanie Prezes NRA- Elżbieta Piotrowska-Rutkowska. 

Zachęcamy do obejrzenia materiału tutaj.

Refundacja
www.nia.org.pl

Elektroniczne zestawienie refundacyjne - nowa funkcjonalność

Narodowy Fundusz Zdrowia, realizując postulaty środowiska aptekarskiego informuje, że w związku ze zmianami w systemie informatycznym polegającymi na wprowadzeniu nowych funkcji i udogodnień dla aptek/punktów aptecznych, które są kolejnym etapem prac związanych z możliwością przekazywania uzgodnionego zestawienia zbiorczego w postaci elektronicznej, umożliwia się przesyłanie zestawienia zbiorczego za pomocą SZOI (od dnia 17 lutego 2020 r.) lub Portalu Świadczeniodawcy (od dnia 25 lutego 2020 r.).

Czytaj więcej tutaj.

Słupowanie
www.aptekarski.com

„Słupowanie” w aptekach to patologia, w wyniku której farmaceuta-słup traci kontrolę i samodzielność w aptece. VIII Krajowy Zjazd Aptekarzy przyjął uchwałę, która rozpoczyna wojnę z tym negatywnym zjawiskiem.

O „słupowaniu” w przypadku aptek mówimy wtedy, gdy aptekarz nie ma lub utraci samodzielność, czyli w momencie, gdy inny podmiot ma możliwość wywierania decydującego wpływu na farmaceutę lub spółkę farmaceutów. To narusza Kodeks Etyki Aptekarza RP, zgodnie z którym aptekarz jest wolny w podejmowaniu decyzji. Są patologiczne sytuacje, gdy np. farmaceuta przyjeżdża do apteki tylko raz, żeby podpisać zezwolenie i nigdy się w niej już nie pojawia lub gdy spółka z 5 tys. kapitału zakładowego wykupuje apteki warte miliony. Często nagabywani do tego są młodzi farmaceuci ze świeżymi pieczątkami na dyplomie. Za kilkaset złotych miesięcznie podpisują dokumenty i oddają pełnomocnictwa, nie zdając sobie sprawy, że w przypadku nieprawidłowości będą odpowiadać całym majątkiem - mówi Marek Tomków, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej. Naprzeciw temu problemowi wychodzi uchwała „antysłupowa” przyjęta na styczniowym Krajowym Zjeździe Aptekarzy - to najwyższy organ władzy samorządu aptekarskiego, który zbiera się raz na cztery lata: podsumowuje działalność tego samorządu i wybiera jego władze.

- Punktem wyjścia do powstania uchwały Krajowego Zjazdu Aptekarzy były zapisy kodeksu karno-skarbowego - podkreśla Tomków.

95 proc. delegatów na KZA opowiedziało się przeciwko „słupowaniu” w aptekach.

Wśród nich znaleźli się zarówno farmaceuci pracujący w aptekach indywidualnych, jak i sieciowych, a więc również tych zrzeszonych w ZPA PharmaNET (m.in. ZIKO, Dr. Max, DOZ). Wynik ten pokazuje, że farmaceuci, niezależnie od miejsca zatrudnienia, negatywnie oceniają ten proceder- wskazuje Tomasz Leleno, rzecznik prasowy Naczelnej Izby Aptekarskiej.

Czytaj więcej tutaj.

MGR.FARM

Co z apteką kupioną „na słupa”? Na „właścicielach” milionowe długi…

„Apteka ogólnodostępna dla pacjentów została zamknieta na podstawie decyzji Głównego Inspektora Farmaceutycznego na wniosek Izby Aptekarskiej w Gdańsku” – taka informacja widnieje w witrynie apteki kupionej „na słupa” przez sieć apteczną. Jej zdjęcie opublikował wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej po publikacji serwisu MGR.FARM…

Wczorajsza publikacja pt.: „Ważna decyzja GIF: „Słup” nie kupi i nie otworzy nowej apteki” odbiła się szerokim echem w środowisku aptecznym. Przypomnimy, że dotyczyła ona decyzji Głównego Inspektora Farmaceutycznego, który uchylił zgodę WIF na przeniesienie zezwolenia na prowadzenie apteki, na spółkę jawną farmaceutów. GIF uznał, że jest ona uzależniona od dużej sieci aptek, która w województwie pomorskim przekracza już 1 procent posiadanych aptek. Spółka ta okazała się „słupem”, stworzonym po to by uzyskiwać zezwolenia na apteki.

Na Twitterze do artykułu odniósł się między innymi wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej – Marek Tomków. Opublikował on zdjęcie apteki sugerując, że jest to placówka, o której mowa w publikacji MGR.FARM. Widnieje na nim kartka o treści „Apteka ogólnodostępna dla pacjentów została zamknieta na podstawie decyzji Głównego Inspektora Farmaceutycznego na wniosek Izby Aptekarskiej w Gdańsku”.

– Ktoś pytał, co z apteką w której GIF stwierdził słupowanie. Na „właścicielach” wiszą długi liczone w milionach. Warto było? – pisze Tomków.

Uczestnicy dyskusji w mediach społecznościowych wskazują, że decyzja GIF może odbić się farmaceutach, którzy utworzyli „spółkę-słup”. Zamknięcie apteki oznacza bowiem brak zysków, rosnące koszty utrzymania i zobowiązania finansowe, za które odpowiadają właśnie farmaceuci (czytaj również: Zero tolerancji dla „słupowania”. Co znalazło się w uchwale Krajowego Zjazdu Aptekarzy?).

– W tej aptece około 1,5 miliona zapłacono za klucze do lokalu, 50 tysięcy czynsz, remont itd. A w umowie pożyczki od sieci natychmiastowy zwrot kasy, jeśli apteka nie działa. Jeśli to jest bezpieczny start od zera… Ktoś wspominał, że to się nawet może opłacać. Ciekawe jak? – pisze Marek Tomków.

Braki leków
www.radiowroclaw.pl

Skąd wynikają braki leków w aptekach?

Tłuamczy w audycji radia Wrocław Marcin Repelewicz, prezes Dolnośląskiej Okręgowej Rady Aptekarskiej.

Słuchaj tutaj.

Apteka dla Aptekarza

www.radioem.pl

W efekcie reformy Apteka dla Aptekarza poprawia się sytuacja pacjentów - powiedział Mikołaj Konstanty, prezes Śląskiej Rady Aptekarskiej na antenie Radia eM.

Słuchaj audycji tutaj.

Ustawa o zawodzie farmaceuty
www.audycje.tokfm.pl

Postrzeganie farmaceuty musi się zmienić.

Gościem Ewy Podolskiej w audycji Radia TOK FM U TOKtora była prof. Małgorzata Kozłowska-Wojciechowska.

Podcast dostępny tutaj.

Farmacja szpitalna

www.nia.org.pl

Każda kolejna edycja programu StażedlaFarmaceutów zakończona jest przeprowadzeniem wśród uczestników ankiety ewaluacyjnej. Zebrane dane umożliwiają ulepszanie oferty edukacyjnej programu.

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z podsumowaniem wyników ankiety uczestników programu 2019. Wyniki dostępne tutaj.

Opieka farmaceutycza
www.rynekaptek.pl

Porady farmaceutów skróciłyby kolejki w przychodniach i na SOR

Opieka farmaceutyczna jest czymś, czego chcemy jako farmaceuci i potrzebujemy jako społeczeństwo. Jeśli system ochrony zdrowia w aptekarzach widzi księgowych lub informatyków, jego niewydolność będzie się pogłębiała - uważa farmaceuta Mariusz Politowicz.

- Gdy zwiększymy wycenę, wielu lekarzy zdecyduje się przyjmować na NFZ – powiedział dla "Rzeczpospolitej" minister zdrowia Łukasz Szumowski. Ma to znacznie skrócić kolejki do specjalistów.

Jak zaznaczył, w Polsce przyjęło się, że pacjent jest na stałe pod opieką specjalisty. Tymczasem to on powinien „ustawić" leczenie prowadzone przez lekarza pierwszego kontaktu. Za granicą to standard. - Zamierzamy dodatkowo płacić lekarzom POZ za prowadzenie chorych przewlekle na nadciśnienie czy cukrzycę - wskazał minister.

W związku z powyższym, na Twitterze rozgorzała dyskusja na temat dostępu do porady medycznej i tego, kto już teraz mógłby jej udzielać. Czytaj więcej tutaj.

Zapowiedzi

Polipragmazja. Najnowszy o zdrowiu raport NFZ.

Konferencja prasowa

już w najbliższy czwartek

27 lutego br.

W spotkaniu z mediami udział wezmą:

dr n. ekonom. Adam Niedzielski - Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia

Elżbieta Piotrowska-Rutkowska - Prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej

prof. dr hab. Marcin Czech - Instytut Matki i Dziecka w Warszawie

prof. dr hab. Przemysław Kardas - Kierownik Zakładu Medycyny Rodzinnej UM w Łodzi

Artur Drobniak – Zastępca Sekretarza Naczelnej Rady Lekarskiej.

Share to Facebook Share to Facebook Share to Twitter Share to Twitter Forward email Forward email
NIA

Długa 16, Warsaw
Poland

tel. 226350670
nia@nia.org.pl
Anulowanie subskrypcji
MailerLite