Can't see images? Click here...
Keep Calm and Carrion

eBiuletyn IAF Marzec 2020

Dzięki tłumaczom - woluntariuszom ten eBiulletyn jest dostępny w różnych językach.  Jeśli chcesz wziąć udział w tłumaczeniach, napisz na adres muehle@iaf.org. Jeżeli Twój język nie pojawia się tutaj, sprawdź naszą stronę na  Facebook

Ważna uwaga dla delegatów, reprezentantów klubów oraz tłumaczy: proszę nie zapomnijcie podesłać tego eBiuletynu do wszystkich członków waszych klubów i wszystkich znajomych sokolników, zwłaszcza wersji wielojęzycznej. Nawet zwykłe naciśnięcie ikonki "udostępnij" zwiększa zasięg głosu sokolników.

Egipt: rozmowy z rządem

Członkowie Egipskiego Klubu Ptaków Drapieżnych usiedli do rozmów z wiceprezydentem IAF na Kraje Bliskiego Wschodu i Północnej Afryki - Karim Rousselon i przedstawicielami rządu Dr.Mostafa Fouda oraz Dr. Osama elGebaly, reprezentującymi Panią Minister ds. Środowiska  Yasmine Fouad.

Pomimo, że sokolnictwo praktykowane jest w Egipcie od stuleci, jeśli nie tysiącleci, aktualnie jego status prawny jest niepewny. Bieżące rozmowy pozwoliły ustalić, że sokolnictwo- polowanie z ptakiem łowczym, jest akceptowane na mocy międzynarodowych konwencji dotyczących ochrony przyrody i istnieje międzynarodowe ustawodawstwo, które na to zezwala.

Nielegalny handel jest dużym problemem w całym regionie, a wdrożenie odpowiedniego planu działań na rzecz ochrony ptaków drapieżnych w Egipcie uznano za priorytet. Egipski Klub Ptaków Drapieżnych i IAF mają nadzieję ściśle współpracować w tym celu z egipskim Ministerstwem Środowiska.

Skarmianie kurczaków jednodniowych ptakom łowczym, w przyszłości

W mediach społecznościowych pojawiły się spekulacje jakoby używanie kurczaków jednodniowych jako karmy dla ptaków łowczych miało zostać w Europie zakazane. Poniżej odpowiedź Komisji Europejskiej na zapytanie Francuskiej Europoseł Aurelii Beigneux jakie działania zostaną podjęte aby powstrzymać zabijanie kurczaków jednodniowych. 

Odpowiedź na zapytanie E-003965/19
Odpowiedzi udzieliła Pani Kyriakides w imieniu Komisji Europejskiej

Raport Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności na temat uboju drobiu wskazuje na wiele wątpliwości związanych z utylizacją jednodniowych samców kurcząt  niosek. Każda z obecnie dostępnych metod ma swoje plusy i minusy, a prawodawstwo europejskie musi zachować równowagę pomiędzy dobrostanem zwierząt oraz aktualnymi praktykami.

Komisja śledzi wyniki badań seksowania jajek, niektóre z projektów są prowadzone przy wsparciu UE. Jednak na stan obecny nie ma dostępnej dla przemysłu innej alternatywy niż ich utylizacja.    

Komisja będzie dalej przyglądać się sytuacji i nowoczesnym rozwiązaniom w tej kwestii i w pełni wspierać politykę dobrostanu zwierząt, wszystkimi wynikami badań i innowacji.

FACE - mocny start międzypartyjnego zespołu ds. różnorodności biologicznej, łowiectwa i obszarów wiejskich

Europejska Federacja Stowarzyszeń na rzecz Łowiectwa i Ochrony Przyrody (FACE) obsługuje sekretariat międzypartyjnego zespołu Parlamentu Europejskiego do spraw różnorodności biologicznej, łowiectwa i obszarów wiejskich od jego założenia w 1985 roku. Europejska Organizacja Właścicieli Ziemskich (ELO) dołączyła w 2004 roku wspierając grupę w tematach związanymi z obszarami wiejskimi.  

Członkowie spotkali się ustalić pracę na obecną kadencję. Grupa będzie miała zasadniczy wpływ w działaniach przy dyskusjach i kreowaniu kolejnej unijnej strategii ochrony różnorodności biologicznej, reformy Wspólnej Polityki Rolnej oraz Zielonego Ładu.

Álvaro Amaro (Portugalia, Europejska Partia Ludowa - EPP) został wybrany na Przewodniczącego zespołu wraz z Simone Schmiedtbauer (Austria, EPP), Alex Agius Saliba (Malta, Postępowy Sojusz Socjalistów i Demokratów -S&D), Elsi Katainen (Finlandia, Odnówmy Europę -Renew Europe), Marco Dreosto (Włochy, Tożsamość i Demokracja - ID), Andżelika Możdżanowska (Polska, Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy - ECR), Carmen Avram (Rumunia, S&D), Jérémy Decerle (Francja, Renew Europe),  Juan Ignacio Zoido Álvarez (Hiszpania, EPP) i Annie Schreijer-Pierik (Niderlandy, EPP) jako wiceprzewodniczącymi. 

Nowo wybrany przewodniczący  Álvaro Amaro powiedział: "Akceptuję przewodnictwo nad zespołem reaktywującym międzypartyjny zespół, na który składa się 10 członków, z 10 krajów członkowskich, z 5 różnych grup, złożona z 5 kobiet oraz 5 mężczyzn. Zapewnia to szerokie horyzonty zarówno geograficzne jak i ideologiczne oraz idealną równowagę płci. 
Mając poparcie 130 europosłów ze wszystkich większych grup politycznych zespół jest platformą aktywnych interesariuszy z Parlamentu Europejskiego, umożliwiającą otwarte dyskusję pomiędzy osobami decyzyjnymi, Komisją Europejską oraz ekspertami. Za cel stawia sobie utrzymanie kluczowej roli w działaniach na rzecz podmiotów wiejskich oraz łowiectwa."

Lista ekspertów ze wszystkich tematów związanych z sokolnictwem

Tworzymy listę krajowych oraz międzynarodowych ekspertów; na ten moment będą to tylko nazwiska oraz tematy w których się specjalizują. Projekt powstał ponieważ nie ma nic złego w braku wiedzy na jakiś temat, tak długo jak wiesz kogo możesz w tym temacie zapytać.

Modyfikujemy naszą stronę  www.iaf.org aby zamieścić tam jak najwięcej treści z tematów potrzebnych nam, sokolnikom. Co będzie oznaczać, że będziemy pierwszym źródłem wiedzy dla społeczeństwa, przedstawicieli rządów i konsultantów zanim zostaną oni przekierowani na strony bardziej specjalistyczne.

Kategoryzujemy jaka wiedza powinna być szeroko dostępna, zaczynając od stworzenia listy ekspertów w powiązanych dziedzinach np. ochrony przyrody, historii, weterynarii, hodowli, prawa, kultury regionalnej, gałęzi sokolnictwa itd.   Wymienione wyżej mogą zostać dalej rozwinięte według waszych przemyśleń. 

Eksperci powinni pochodzić ze wszystkich regionów oraz języków. IAF jest reprezentowany przez tak wiele grup z różnych krajów, że powinno zgłosić się mnóstwo osób, nie tylko z krajów anglojęzycznych. Posiadając listę ekspertów mamy nadzieję móc przesyłać im zapytania. Gdyby pojawiły się luki w naszej bazie wiedzy, na stronie internetowej, spróbujemy znaleźć eksperta do ich uzupełnienia.

Proszę zgłaszajcie ekspertów (nawet sami siebie, jeśli nimi jesteście) oraz kolejne tematy za pośrednictwem tej strony

Pamiętajcie: idea pojawiła się, ponieważ niemożliwym jest wiedzieć wszystko, ale można znać ludzi, którzy razem będą wiedzieć (prawie) wszystko

Międzynarodowy Kalendarz Sokolniczy:

Grupa ds. PR i komunikacji IAF tworzy internetowy światowy kalendarz ważnych wydarzeń związanych z sokolnictwem, takich jak spotkania IAF, konferencje i spotkania klubowe. Pomoże to klubom w organizacji wydarzeń, tak aby się one nie nakładały i aby uczestnicy mogli wziąć udział w kilku sokolniczych spotkaniach, ułatwiając wymianę doświadczeń między członkami globalnej społeczności sokolniczej w różnych krajach. Chcielibyśmy, aby wszystkie organizacje członkowskie IAF przesłały nam szczegóły dotyczące zbliżających się spotkań oraz ważnych wydarzeń lub konferencji, o których wiedzą w 2020 r.

Proszę o przesłanie wszelkich informacji na adres alessandra@iaf.org

Listopadowe uroczystości Irlandzkiego Klubu Sokolników

W tym roku przypada 160. rocznica Irlandzkiego Klubu Sokolników (Irish Hawking Club), który został założony w Dublinie w sierpniu 1860 r., a także 10. rocznica wpisania sokolnictwa na światową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Aby uczcić te kamienie milowe w naszej historii, Irish Hawking Club zorganizuje w listopadzie wystawę sokolniczą w Phoenix Park w Dublinie. 

Park Phoenix jest największym ogrodzonym parkiem w jakimkolwiek europejskim mieście. Został założony przez sokolnika, Jamesa Butlera, 12. hrabiego Ormonde w 1662 roku, i zostały tam wsiedlone daniele i zwierzyna łowna "dla ogarów i ptaków łowczych".

W weekend (31 października / 1 listopada) odbędzie się seria rozmów na różne tematy sokolnictwa, na które wstęp będzie bezpłatny. Aby uzyskać więcej informacji, skontaktuj się z Irish Hawking Club pod adresem irishhawkingclub@gmail.com

13-sta Konferencja Stron Konwencji o ochronie wędrownych gatunków dzikich zwierząt (CMS COP13)

Gandhinagar, Indie, 15-22 luty 2020
Od lewej: Janusz Sielicki, wiceprezydent IAF, Konserwator przyrody IAF, członek grupy ds. rarogów, Collin Galbraith, przewodniczącyrady naukowej Konwencji Bońskiej, Lyle Glowka, koordynator wykonawczy Konwencji Bońskiej w Abu Dhabi, Dr Hany Tatwany, wiceprezydent Saudi Wildlife Authority, członek grupy ds. rarogów.

IAF przygotował prezentację przy okazji spotkania grupy ds. rarogów (Saker Task Force). Oczywistym jest, że to sokolnicy są najbardziej zaangażowaną grupą w ochronę raroga na świecie. Program sztucznych gniazd w Mongolii, School-Link Program czy projekt bezpiecznych dla ptaków linii wysokiego napięcia zostały wdrożone dużo wcześniej niż został przyjęty Saker Global Action Plan. IAF współfinansuje stronę internetową poświęconą ochronie rarogów www.sakernet.org oraz  www.sakerfalcon.org, szereg badań z użyciem GPS oraz jest najbardziej aktywny w walce z porażeniami rarogów na liniach wysokiego napięcia. 

IAF zainicjował rezolucję IUCN WCC-2016-Rec-098-EN “Zapobieganie porażeniom i kolizjom ptaków na infrastrukturze energetycznej” przyjętą przez IUCN na kongresie na Hawajach w 2016 roku. IAF uruchomił stronę birdelectrocution.org  oraz wydrukował broszury poświęcone porażeniom,  dostępne w 14 językach, aby uświadomić władze i inne organizację i wypracować rozwiązania. 

Mały projekt crowdfundingowy Mongolskiego Klubu Sokolników udowodnił jak skutecznie możemy działać, by uchronić ptaki przed porażeniami elektrycznymi. Fundusz Ochrony Ptaków Drapieżnych Mohammed'a Bin Zayed'a uruchomiony w Abu Dhabi w 2018 roku finansuje na kwotę miliona dolarów projekt modernizacji wszystkich niebezpiecznych linii elektrycznych w Mongolii. Jest to z pewnością największy na świecie projekt wymierzony w ten problem i pierwszy, który może skutecznie ocalić cały gatunek. 

Kolejną istotną działalności IAF jest współpraca z Międzynarodową Korporacją Finansową (IFC) instytucją Banku Światowego, aby sformułować wytyczne zapobiegające porażeniom na liniach przesyłowych (6-110 kV). Gdy zostaną przyjęte będą wytycznymi dla międzynarodowych instytucji inwestycyjnych i około 100 prywatnych banków. Celem jest, aby wszystkie nowe linie były bezpieczne dla ptaków. Mamy nadzieję, że rządy również skorzystają z tych wytycznych. Świetnym przykładem jest rząd Arabii Saudyjskiej, który dołączył "bezpieczne linie elektryczne" do swoich krajowych standardów oceny oddziaływania na środowisko.   

Są kolejne inicjatywy sokolników w walce z nielegalnym handlem ptakami drapieżnymi. 27 sierpnia 2019 roku w Abu Dhabi została założona grupa robocza ds. nielegalnego handlu ptakami drapieżnymi we współpracy z Emirackim Klubem Sokolników i Międzynarodowym Funduszem Ochrony Hubary.  W końcowym stanowisku wzywa się do wdrożenia rezolucji CMS 11.16 w celu zapobiegania nielegalnemu zabijaniu, pozyskiwaniu i handlu ptakami migrującymi, obejmującej powołanie Regionalnych grup walczących z nielegalnym zabijaniem, pozyskiwanie i handlem poprzez promocję legalnego i zrównoważonego wykorzystywania i handlu.

Podczas tego wielkiego wydarzenia wkład sokolników w ochronę  raroga został, w dyskusji, bardzo pochwalony. 

Na 13-stej Konferencji Stron Konwencji o ochronie wędrownych gatunków dzikich zwierząt (CMS COP13) podjęto decyzję o uaktualnieniu niektórych rezolucji oraz wdrożeniu nowych. Rola instytucji finansowych w rozwiązywanie problemu porażeń elektrycznych ptaków została zaproponowana przez IAF i przyjęta przez Zespół roboczy ds. energii jako poprawka do rezolucji o porażeniach elektrycznych na tym spotkaniu.  

IAF interweniował również w przypadkach wniosków mających na celu zapobieganie legalnemu zrównoważonemu wykorzystaniu gatunków z załącznika I Konwencji Bońskiej, w tym rarogów. Przeciwne grupy próbowały ograniczyć legalne wykorzystanie tych gatunków w kilku rezolucjach, zwłaszcza dotyczących art. III Konwencji, co mogło być niebezpieczne dla sokolnictwa. Na szczęście udało nam się powstrzymać te poprawki dzięki pomocy innych organizacji promujących zrównoważone użytkowanie i przedstawicieli niektórych krajów, zwłaszcza Królestwa Arabii Saudyjskiej.

CMS COP13 ponownie pokazał, jak ważna jest silna obecność IAF na wszystkich międzynarodowych konwencjach dotyczących ochrony przyrody. Jedynym sposobem na bycie wysłuchanym jest być obecnym. Bez naszej obecności mogły zostać podjęte decyzje, które okazałyby się katastrofalne dla sokolnictwa.

Zostań Indywidualnym Subskrybentem
Strona główna IAF na Facebooku

Rozpowszechnianie eBiuletynu i Newslettera

Jeśli chcesz wpisać się na listę mailingową IAF i otrzymywać eBiuletyn i eNewslettery naciśnij na przycisk.

Dodaj mój email do listy mailingowej IAF

Uwaga dla delegatów i reprezentantów klubów: proszę o rozsyłanie eBiuletynu IAF do wszystkich członków klubów.
Ponadto dozwolone jest wykorzystywanie eBiuletynu w innych drukowanych materiałach i pismach.

International Association for Falconry and Conservation of Birds of Prey

info@iaf.org

www.iaf.org

LIKE TWEET FORWARD

You have received this email as a National Delegate or representative of an IAF member club or organisation, or as someone interested in our work.

Unsubscribe

MailerLite