0,00 HUF

Nincsenek termékek a kosárban.

2024. április 24.

Vidám juhok, iszapfürdőző bivalyok

A vendégek nagyon mókásnak találják a juhokat, amelyek a nyitvatartási időben bármikor kaphatók a Bubu csemege majszolására – fogalmazott Sali Éva, a Természet Háza Látogatóközponthoz tartozó Festetics Imre Állatpark ökoturisztikai vezetője.

A vendégek nagyon mókásnak találják a juhokat, amelyek a nyitvatartási időben bármikor kaphatók a Bubu csemege majszolására. A bivalyok iszapfürdőzését is szívesen nézik a látogatók, és a szamárcsalád is hasonlóan népszerű, emellett a kisbéri lovunkat is sokan szemügyre veszik. Szerintem mindegyik fajtánknak megvan a maga szépsége és érdekessége – fogalmazott Sali Éva, a Természet Háza Látogatóközponthoz tartozó Festetics Imre Állatpark ökoturisztikai vezetője.

A Bakonyerdő Zrt. által üzemeltetett Festetics Imre Állatpark 2012 tavaszán nyílt meg. A Keszthely és Gyenesdiás között található 4,2 hektáros területen őshonos állatfajokat és hazai nagyvadakat mutatnak be.

– Az erdőgazdaság felismerte, hogy a Keszthelyi-hegység környékére érkező turistáknak egyre nagyobb az igénye természetes környezetük megismerésére, és ennek az igénynek a kielégítése érdekében mind nagyobb hangsúlyt fektettek az erdő természetvédelmi és közjóléti szerepének közvetítésére – idézte fel a kezdeteket Sali Éva. – A Festetics Imréről mint az első magyar genetikusról elnevezett állatpark nemcsak színesíti a környék programkínálatát, hanem rekreációs és oktatási funkciója is van. A közjóléti objektum kialakításakor a társaság különös figyelmet fordított arra, hogy az állatoknak az igényeiknek megfelelő nagyságú területről és természetközeli környezetről gondoskodjon.

Az állatpark létrehozásának az volt a célja, hogy a vendégek közvetlen tapasztalatot gyűjthessenek az állatokról, viselkedésükről, megismerhessék alapvető jellemzőiket, és hogy fogékonnyá tegyük őket az ökológiai szemléletre.

Hogy mi mindent láthatnak? A háziállatok között olyan szarvasmarhafajtákat tekinthetnek meg, mint a magyar szürke, a magyartarka, a juhfajták közül a ciktát, a cigáját, a magyar rackát, a magyar merinót. Számos más fajta is van, például kisbéri félvér, nemesített magyar kecske, magyar szamár, magyar tyúk- és pulykafélék, vízi szárnyasok – magyar kacsa, magyar fodros lúd –, gyöngytyúk és puli. A magyarországi vadfajok közül a gímszarvassal, a dámvaddal és a muflonnal ismerkedhetnek meg a látogatók. A közel harmincféle állat megismerése mellett árnyas pihenőhelyeket, játszóteret és állatsimogatót alakítottunk ki a minél teljesebb élmény érdekében.

• Hogyan telik egy nap az állatparkban?

– Az állatpark mindennapi feladatait állatgondozó kollégáink látják el. Ők tartják tisztán az állatok karámjait és gondoskodnak takarmány- és vízigényükről is. Munkatársaink tartják karban a területet, hogy a vendégeket igényes környezettel várjuk. Nyáron különös figyelmet fordítanak az állatok itatóinak ellenőrzésére és a folyamatos vízpótlásra. Télre melegedőhelyet és több takarmányt kapnak az állatok. A bivalyok kimondottan igénylik a nyári melegben az iszapfürdőt.

Az állatpark lakói szemes- és szálastakarmányt fogyasztanak, néhány fajta zöldséget és gyümölcsöt is kap. Szemes­takarmányból naponta összesen körülbelül 1 mázsát, szálastakarmányból mintegy 2,5 mázsát osztunk ki az állatoknak.

A juhok étvágya szinte csillapíthatatlan. A Bubu csemegét bármikor elfogadják, sőt, már el is várják a vendégektől.

• Milyen ismereteket tudnak megosztani a látogatókkal?

– Az állatok megismerését a parkban elhelyezett bemutatótáblák segítik, amelyek a gyerekek számára is élvezhető módon tartalmazzák az egyes fajokról a legfontosabb tudnivalókat. A pénztárnál megvásárolható füzetből is sokat lehet tanulni. Az állatpark a Természet Házával közösen igyekszik részt venni a látogatók környezettudatos nevelésében. A látogatóközpontban megosztott elméleti tudást itt gyakorlatival lehet kiegészíteni. A vendégek a kisállat-simogatóban testközelbe kerülhetnek a kedvencekhez, és az egyik merinó kosunkról elnevezett Bubu csemegét bátran odaadhatják a juhoknak és a kecskéknek.

Gyerekcsoportoknak már többször is tartottunk szabadtéri foglalkozásokat. Az állatpark egyben a keszthelyi Premontrei Szakgimnázium, Szakközépiskola és Kollégium diákjainak gyakorlati helye, az állattartással kapcsolatos szakmai tudás átadását és elmélyítését tesszük lehetővé.

Az állatpark télen zárva tart, de úgy alakítottuk ki, hogy tavasztól őszig minden korosztály találjon magának hasznos elfoglaltságot és pihenési lehetőséget. Ezért a kisállat-simogató mellett található nálunk homokozó és játszótér is. Padokon, kiülőkön lehet megpihenni a programok között, és van egy büfénk is, ahol fel tudnak frissülni a látogatóink.

• Mit tapasztalnak, ismerik a látogatók az állatokat?

– A látogatók sok állatfajtát felismernek, de mindig nagy élmény nekik élőben is megfigyelni egy-egy jószágot és még több tudnivalót gyűjteni róla. Az a tapasztalatunk, hogy a ritkaságszámba menő fajtákról kevesebb, vagy esetleg téves információik vannak. Az érdekességeket az állatok karámjánál elolvashatják a kíváncsibb turisták, az állatsimogatóban pedig testközelben is találkozhatnak a juhokkal.

• Vannak-e kedvenceik a látogatóknak és önöknek?

– A vendégek nagyon mókásnak találják a juhokat, amelyek a nyitvatartási időben bármikor kaphatók a Bubu csemege majszolására. A bivalyok iszapfürdőzését is szívesen nézik a látogatók, és a szamárcsalád is nagy népszerűségnek örvend. A kisbéri lovunkat is sokan szemügyre veszik. Véleményem szerint minden fajtánknak megvan a maga szépsége és érdekessége, és mindegyik állatunk közel áll hozzánk: a cigáják a rekedt bégetésükkel, a póni a makacsságával, a bivalycsalád a nyugodt kérődzésével, a szamarak a kíváncsiságukkal, a baromfifélék a sokszínűségükkel csalnak mosolyt az arcunkra. Természetesen, ha megkérdezném a kollégáimat, biztosan mindegyikük ki tudna emelni egy-egy jószágot, amelyik közelebb áll hozzá.

• Milyen a szaporulat és mi a sorsuk?

– Az állatparkban a nyitás óta folyamatos a szaporulat. Tavasztól a juhok, a kecskék karámjában biztosan fel-felfedezhetünk új egyedeket, az elmúlt években névadó pályázatot is hirdettünk. A szamár-, a bivaly- és a szürkemarha-családnál is láthatnak a vendégek csikót, illetve borjakat. A kis jövevények mindig a kedvencek között vannak, a cukiságok sok látogatót vonzanak. A szezonban megtekinthetők a bárányok, a borjak, de a teljes szaporulat nem maradhat nálunk, így azokat ősszel értékesítjük.

• Mit gondol, miért fontos, hogy bemutassák a hazánkban őshonos állatokat?

– Az állatparkban látható fajták közül több ritkaságnak számít, ezért a vendégek többsége csak ilyen bemutatóhelyeken találkozhat velük. Manapság már a falvakban is egyre kevesebben gazdálkodnak, a városi gyerekek pedig tulajdonképpen csak ilyen intézményekben láthatnak hasonló állatokat. A jószágok bemutatásával a Bakonyerdő Zrt. hozzájárul a látogatók környezettudatos neveléséhez és ismereteik bővítéséhez is.

• Mik a céljaik, vannak-e fejlesztési vagy bővítési terveik?

– A járvány miatt az állatpark határozatlan ideig zárva tart. A közeljövőben a játszótér és a karámok felújítását tervezzük, továbbá frissíteni kívánjuk az állatállományt.

A Természet Házával közösen még változatosabb programokat és rendezvényeket szeretnénk szervezni, hogy a környékre érkező turistáknak egész napos kikapcsolódást és élményt tudjunk nyújtani.

Forrás: Magyar Mezőgazdaság