0,00 HUF

Nincsenek termékek a kosárban.

2024. március 28.

Az online eszközöket a járvány után is alkalmazzuk

A koronavírus járvány miatt belföldi fogyasztásösztönzésre a konvencionális eszközök mellé az online megoldásokat is bevezették, és újabb eszközökkel is készülnek az exportfejlesztés területén – nyilatkozta a Magyar Mezőgazdaságnak Ondré Péter, az Agrármarketing Centrum ügyvezető igazgatója.

Az Agrármarketing Centrum egyik fő feladata a magyar mezőgazdaság és élelmiszeripar exportfejlesztése, vagyis termékeink elhelyezése régi és új piacokon egyaránt. De ahogy azt Ondré Péter hangsúlyozta, a koronavírus miatt a legalapvetőbb eszközökről kellett lemondani.

„Minden üzletfejlesztés személyes bizalom kialakulásán és személyes találkozásokon alapszik. Ennek a személyes találkozásnak, az utazásnak, a külföldi rendezvényeken való részvételnek a lehetősége szűnt meg egyik napról a másikra február végén, március elején.”

Az Agármarketing Centrum munkatársai most azon dolgoznak, hogyan pótolhatók a törölt vagy elhalasztott vásárokon való részvételek, melyek azok az eszközök, amelyekkel a magyar cégeket, élelmiszeripari vállalatokat az exportpiacokon tudják erősíteni.

Ahogy azt Ondré Péter hangsúlyozta, hisznek abban, hogy minden nehézség, minden kritikus helyzet egyben egy új lehetőség kezdete. „Hiszek abban, hogy alapvetően fogja a nemzetközi piacokat, a magyar élelmiszerexport lehetőségeit átrendezni ez a mostani helyzet. Lesznek országok, amelyek piacokat veszítenek, és ha mi ügyesek vagyunk, jól sáfárkodunk az erőforrásainkkal, akkor ezekre a piacokra be tudunk törni. A magyar élelmiszergyártók és gazdálkodók annak a szorgalomnak, annak a tudásnak és annak az innovációs készségnek pedig a birtokában vannak, amivel ez a siker megvalósulhat.”

Azt tervezik, hogy amint a vírushelyzet kezd enyhülni, és utazásra nyílik lehetőség, a kül- és belpiaci értékesítés erősítésére egyaránt – egyéb más eszközök mellett – úgynevezett B2B eszközöket is fel kívánnak használni a konkrét üzletfejlesztés érdekében:

„Azt gondolom – hangsúlyozta az ügyvezető -, hogy a szeptembert követő időszakban nem csak a külpiacon való megjelenést kell megerősítenünk, hanem olyan B2B-találkozókat kell akár Magyarországon a belpiacon megvalósítani, ahol a különböző nemzetközi beszerzők, áruházláncok beszerzői, kereskedők találkoznak a magyar cégekkel. Úgyhogy most azt készítjük elő, hogy tudnánk egy ilyen gyorsabb, áramvonalasabb beutaztatásra épülő B2B-rendszert kialakítani a magyar élelmiszercégeknek.”

Vagyis azt mondhatjuk, hogy idehívjuk a beszerzőket és jól megetetjük őket, hisz azzal mindannyian tisztában vagyunk, hogy a magyar gasztronómia csodákra képes. „Én még nem találkoztam sem olyan üzleti fórummal, sem idelátogató delegációval, aki, ha megkóstolt egy jó hortobágyi palacsintát vagy egy jó magyar gulyást, akkor ne nyalta volna meg a tíz ujját. És bizony ennek van üzleti lába, elő tudja segíteni azt, hogy megszeressék az országot és ezen keresztül az ország termékeit” – mondta Ondré Péter.

Mindeközben természetesen most sem áll a munka: ahogy mindenki más, az AMC is az online térben igyekszik a magyar termékeket népszerűsíteni mind külföldön, mind a hazai fogyasztók körében. Különösen nagy hangsúlyt fektetnek a belpiacra, hisz számos olyan mezőgazdasági ágazat van, amelynek az életben maradása függhet a hazai fogyasztóktól.

Belföldi promóciós kampányt készítenek elő a dísznövény-, a tej- és a magyar baromfiágazat megsegítésére, megerősítésére, és újabbat készítenek elő a most is folyó Palackposta 2020 kampány mellé.

Ez utóbbit a Hegyközségek Nemzeti Tanácsával indították szinte a járvány okozta korlátozások bevezetésével egy időben. „A borászok is nehéz helyzetbe kerültek: a belpiaci értékesítés leállt, mert a kereskedők is leálltak – hangsúlyozta az AMC vezetője. Bár az online értékesítés nőtt náluk, tehát helytállnak, de egy csomó olyan direkt értékesítési lehetőség, gondolok itt elsősorban a szállodákra, kávézókra, éttermekre, megszűnt. A borászoknak is ki kell találni azokat az alternatív csatornákat, ahol el tudják adni a termékeiket, ezért gondoltuk a HNT-val, hogy hasznos, ha indítunk egy honlapot, ahol a borfogyasztót a borásszal össze tudjuk kötni.”

A már korábban megkezdett áruházlánci kóstoltatásra épülő belföldi fogyasztásösztönző kampányokat is szüneteltetni kell, a tervek szerint a helyzet rendeződése után azonban folytatják azokat, illetve amit lehetett, átköltöztettek az online térbe.

„Például, ha megnézzük a mangalica-, és sertéshús fogyasztását ösztönző kampányunkat, akkor látszik, hogy át kellett állnunk nekünk is az online technikák minél hangsúlyosabb megjelenésére. A válsághelyzetben az online tér ugyanis az, ahol a leggyorsabban el tudjuk érni a fogyasztókat.

Ezért a közösségi felületeken Borbás Marcsival készítettünk egy olyan receptbemutató sorozatot, amelyben minden esetben sertés- és mangalicahús a receptek alapanyaga. Óriási népszerűsége van ennek és sokan követik a csatornát, úgyhogy látjuk azt, mik a jövő technológiái, technikái, milyen irányba kell nekünk is fejlődnünk.”

Természetesen a korlátozó intézkedések feloldása után a termékpálya-kampányok folytatására készül az AMC. „A konvencionális eszközökben komoly erő van – hangsúlyozta az ügyvezető. Az elmúlt másfél évben a hal-, és a sertéshús-fogyasztás ösztönző kampány során közel száz vidéki és fővárosi nagy rendezvényen, fesztiválon borászati- egyéb szakmai rendezvényen tudtunk megjelenni, ahol a kollégáink folyamatosan ételeket készítettek és ételeket kóstoltattak. Azt láttuk, hogy akkor lehet egy termék szeretetét megalapozni egy fogyasztónál, ha lehetősége van a termék kóstolására. Átélve az ízeket látja azt, hogy milyen csodákra képes a magyar agrárgazdaság. Épp ezért hiszek, hiszünk ezekben a konvencionális technikákban, de az is biztos, hogy a következő termékpálya-kampányok során az online lehetőségek körét is erősíteni fogjuk.”

Ugyan az AMC a nagyobb „kereskedelmi mennyiségű” áruk piacra jutását segíti elsősorban, illetve egész termékpályákat népszerűsít, Ondré Péter azt szeretné, ha a helyi piacok, a kistermelők profitálnának a járványból: „Titkos vágyam vagy reményem, hogy a helyi termékek fontossága, megbecsültsége felértékelődik ezen helyzetet követően. Mert azért a járvány idején – különösen az elején – látszott, hogy számos ország élelmiszerellátási gondokkal küzdött. És ha Magyarországon láttunk is üres polcot, az nem azért volt, mert a magyar élelmiszeripar ne tudta volna áruval ellátni az áruházat, hanem mert nem volt munkaerő feltölteni a polcot. Szóval

ebben a helyzetben megmutatkozott, hogy ha válság van, ha baj van, akkor itt mi magyarok védett határok között elég élelmiszerrel ellátva ki tudunk egy ilyen helyzetet bekkelni.

A középkorban egy várat is, ha el akartak foglalni, annak két módja volt, vagy direkt megostromolták a várat és betörtek, vagy kiéheztették az ott lakókat. Most ez a helyzet megmutatta, hogy bennünket, magyarokat nem lehet kiéheztetni, mert a magyar mezőgazdaság minden helyzetben el tudja látni a belpiacokat. Az pedig, hogy a miniszter úr is kiállt a piacok megnyitása mellett, azért volt nagyon fontos, mert a magyar élelmiszerkereskedelem 10 százaléka a magyar piacokon zajlik főként kistermelők bevonásával. Szóval én abban bízom, hogy a piacoknak, a helyi termékeknek a helyi gazdálkodásnak a megbecsültsége felerősödik és talán többet fogunk piacra menni és jobban meg fogjuk azt becsülni, hogy a saját környezetünkben az alapvető élelmiszerek elérhetők, rendelkezésre állnak.”

További híreket „koronavírus” témakörben, ide kattintva olvashat tematikus oldalunkon.

Forrás: magyarmezogazdasag.hu