Zobrazit v prohlížeči

Bezpečnostní výbor by měl vyslechnout ředitele zpravodajských služeb ohledně Dukovan

Největší hrozbou pro suverenitu České republiky by bylo vytvoření strategické závislosti na vůli Ruské federace, což by se stalo v případě udělení této zakázky na stavbu nového jaderného bloku firmě Rosatom, nebo konsorciu s přítomností ruské státní firmy, jelikož poté by Ruská federace Českou republiku mohla vydírat.

Sněmovní bezpečnostní výbor by měl v následujících týdnech projednávat legislativu týkající se této geostrategické zakázky. Jak ukazuje nepřipuštění tohoto bodu na jednání sněmovního zahraničního výboru, poslanci vládních stran se pokouší utlumit jakoukoliv debatu o bezpečnostních aspektech této největší zakázky v moderních dějinách České republiky, což vyhovuje zájmům Kanceláře prezidenta republiky a geopolitickým snahám Ruské federace.

Sněmovní bezpečnostní výbor by měl na jednání o rizicích plynoucích z případného udělení této zakázky ruským nebo čínským státním firmám přizvat ředitele zpravodajských služeb, které pro připravovaný tendr zpracovávaly bezpečnostní kritéria. Poslanci jakožto zástupci kontrolního mechanismu vůči exekutivě mají plné právo na kompletní informace o rizicích v takto zásadním projektu, který zaváže Českou republiku vůči dodavatelům technologií na několik desetiletí.

Výběrové řízení

Pozice: Projektový/á koordinátor/ka se zaměřením na Bělorusko

Specifikace pozice:

  • Analytická činnost se zaměřením na tématiku ruských dezinformačních a vlivových aktivit v Bělorusku;
  • Koordinace analytických výstupů v rámci specifického mezinárodního projektu;
  • Příprava textů, analýz a spolupráce s dalšími analytiky v rámci projektu.

Deadline: neděle 8. listopadu 2020

Přihlaste se zde
European Values Talk #9

Bezpečnostní centrum Evropské hodnoty zahajuje novou studii o geostrategické roli společnosti Huawei a jejích bezpečnostních důsledcích.

Panelisti:

  • Charles Burton, Senior Fellow at Mcdonald Laurier Institute; Senior Non-Resident Fellow at European Values Center for Security Policy (presents the study)
  • Didi Kirsten Tatlow, Senior Fellow at DGAP & Sinopsis
  • Edward Lucas, Senior Fellow, CEPA
  • Jerker Hellström, Director, Swedish Center for China Studies
  • Martijn Rasser, Senior Fellow, Technology and National Security Program, Center for a New American Security

Moderátor:

  • Jakub Janda, Director, European Values Center for Security Policy

Kdy: pátek 6. listopadu 2020 v 14:00

Sledujte zde
Potřebujete vědět
  • Rusko a Čína se vojensky sbližují. Ruský prezident Vladimir Putin na ruském diskusním fóru pro mezinárodní záležitosti prohlásil, že je možné si představit vojenské spojenectví Ruska a Číny. Zároveň dodal, že armády obou zemí již spolupracují a čas ukáže, jak budou postupovat. Čínské ministerstvo zahraničí pak v reakci prohlásilo, že „neexistují žádné limity tradičního čínsko-ruského přátelství a žádné omezení pro rozšíření naší spolupráce“. Nejedná se o první náznak rozšiřující se spolupráce, už v červenci ministerstva zahraničí obou zemí uvedla, že budou společně bojovat proti dezinformacím z určitých zemí.
  • Německá justice zabývající se případem odcizení 1,9 miliard eur ze společnosti Wirecard, na němž se podílel její bývalý ředitel Jan Marsalek, který po odhalení zpronevěry utekl do Ruska a je podezřelý ze spolupráce s ruskou kontrarozvědkou FSB, potvrdila, že Marsalek byl konfidentem rakouské zpravodajské služby BVT. Měl přístup k jejím tajným reportům od Organizace pro zákaz chemických zbraní, které se týkaly novičoku. Vyšetřováno je nyní i jeho napojení na Rusko, a to kvůli jeho plánovanému projektu najmout v Libyi žoldáky ke kontrole hranic, na němž se měl podílet i spolupracovník ruské vojenské rozvědky GRU.
  • Server Politico ve svém článku popsal nadcházející střet Číny s Velkou Británií o vliv v Africe kvůli jejím plánovaným investicím na kontinentě, kterými chce Británie po Brexitu navýšit svůj obchod a vliv. Momentálně se Británie chystá investovat více než 100 milionů liber do silniční infrastruktury v Beninu, ve kterém už Čína do infrastruktury (ale i jiných oblastí) sama významně investovala. Británie by tak následovala Spojené státy, které se již s Čínou o vliv v Africe viditelně přetahují.
  • Americké jednotky v Evropě ukončily utajené cvičení, při němž byla s největší pravděpodobností simulována válka s Ruskem.
Nejpopulárnější témata dezinformátorů z minulého týdne
  • Zcela dominantním tématem zůstává koronavirové pandemie, o které se šiří všemožné konspirační teorie
  • V této souvislosti také dezinformátoři kritizovali příjezd amerických zdravotníků
Koronavirus speciál

Nekonečná bitva o vakcínu proti koronaviru

Téma vakcinace z obecného hlediska je předmětem konspirací a podivných teorií již poměrně dlouho, české dezinformační scéně se nicméně toto téma spíše vyhýbalo a objevovalo se maximálně na webech věnovaných zdravotnicky orientovaným dezinformacím. To ostatně dokazuje i množství článků, které obsahovaly slovo vakcína a objevily se na námi sledovaných webech. Zatímco v letošním roce dezinformační servery publikovaly v období mezi 1. únorem a 1. listopadem 3963 článků, které obsahovaly slovo „vakcína“, vloni to ve stejně dlouhém období bylo pouhých 271 článků. Když se zaměříme na články, které pojednávají specificky o vakcíně proti koronaviru – obsahují tedy obě klíčová slova – zjistíme, že jich za sledované období v letošním roce bylo méně (2845), přesto však jejich počet výrazně převyšuje počet článků o vakcínách obecně v minulém roce. Na následujícím grafu lze kromě počtu článků vidět také jejich rozložení v čase, od chvíle, kdy v České republice pandemie koronaviru začala nabírat na obrátkách.

Způsob, jakým se čeští dezinformátoři o vakcíně proti Covid-19 vyjadřovali, se poměrně zásadně měnil. Strmý nárůst počtu článků z poloviny března je poznamenán mediálním soubojem Německa a USA, kdy se na veřejnost dostala informace, že se americký prezident Donald Trump snažil přesvědčit německou společnost CureVac vyvíjející vakcínu proti koronarivu, aby své vývojové centrum přesunula do USA a následně vyráběla vakcínu pouze pro americké občany. Německá firma potvrdila tuto snahu, nicméně nabídku odmítla s tím, že chce vyrábět vakcínu pro celý svět, nikoliv pouze pro USA. Z toho měli čeští dezinformátoři velkou radost, neboť rozpor seděl do tehdejšího ruského narativu, podle nějž pandemie ukazuje, že Západ ve skutečnosti vůbec nespolupracuje, a když jde do tuhého, ještě si údajní spojenci navzájem hází klacky pod nohy. Už v této době bylo možné pozorovat první vlaštovky ukazující na všemocné Rusko, které vakcínu vyvine jako první a nakonec všechny zachrání. Existence vývoje vakcíny však byla v té době všeobecně přijímaná i ze strany českých dezinformátorů spíše nekriticky.

Během měsíce dubna a května a začátkem června, kdy článků s těmito klíčovými slovy vycházelo stále poměrně mnoho, se vítr obrátil a začaly dominovat především konspirační články o tom, že za celou pandemií stojí Bill Gates (o tom píšeme více zde), Rockefellerové či George Soros. Tato vlna dezinformací o vakcíně proti Covid-19 je spojena s hysterií ohledně očipování a ovládání lidstva a vakcinace je zde jednoznačně odmítána.

Druhý strmý nárůst z poloviny srpna má pak na svědomí Rusko samo, neboť v té době oznámilo, že jako první na světě vyvinulo vakcínu, kterou pojmenovali Sputnik V. V tomto okamžiku se vítr obrátil znovu a dezinformační scéna začala vydávat články na podporu ruské vakcíny, jako by nikdy předtím nenapsali o vakcínách nic negativního. Čipy zůstaly zcela zapomenuty. Ruská vakcína je přitom velmi kritizována, a to především z odborných kruhů, neboť nebyla dokončena všechna kola testování a není vůbec potvrzená její účinnost. Některé studie hovoří o nebezpečných účincích a fungování vakcíny zpochybňují dokonce i odborníci přímo z Ruska. Nutno dodat, že v tuto chvíli se zvýšil podíl článků, které o vakcínách psal Sputnik, a v týdnu od 10. do 16. srpna se vyšplhal na plných 22 %, zatímco v týdnu od 16. do 22. března to bylo pouhých 11,5 %. Snaha Sputniku tlačit do popředí ruskou vakcínu je poměrně zřejmá. Posledních několik týdnů je možné pozorovat zajímavou dichotomii české dezinformační scény, kdy se vzácně neshodnou. Zatímco Sputnik vytrvale ruskou vakcínu propaguje a píše články o tom, jak je o vakcínu mezinárodní zájem a od příštího roku jich budou vyrábět miliony, ostatní dezinformační weby toto téma spíše ignorují, nebo zůstávají u svého negativního názoru a jakoukoliv vakcinaci (včetně té ruské) odmítají.

Dezinterpretace zahraničních článků jako taktika dezinformátorů

Ne všechny lži o koronaviru si dezinformátoři vyloženě tahají z klobouku, poměrně časté je také dezinterpretování vědeckých studií či článků z renomovaných zahraničních publikací. Dezinformace pak pochopitelně vypadá o poznání důvěryhodněji. Jak může tato taktika konkrétně vypadat?

Například na serveru Arfa.cz vyšel v září článek, ve kterém bylo s odkazem na deník New York Times uvedeno, že až 90 % pozitivních testů na Covid-19 by mělo být negativních, což dle autora svědčí o tom, že pandemie natolik závažná není a opatření proti šíření koronaviru jsou příliš tvrdá. Problémem je, že článek New York Times, ze kterého Arfa.cz vychází, ve skutečnosti uvádí, že oněch 90 procent pozitivně testovaných v sobě může mít jen malé množství viru. To však neznamená, že by tyto výsledky byly „lživé“. Více se o této záležitosti můžete dočíst na webu agentury AFP.

Jindy zase web NWOO.org citoval britský The Telegraph, jenž psal o zpoždění při testování na koronavirus ve Velké Británii způsobeném tím, že některé z testovacích sad byly koronavirem kontaminované. Přestože na nehodu upozornil sám dodavatel konkrétních sad, jak se v článku Telegraphu dočtete hned na začátku, na NWOO.org z celé věci neváhali udělat velikou konspiraci, podle které jsou v mnoha zemích lidé infikováni koronavirem právě při testování.

Popisovaný nešvar se vyskytuje nejen mezi pravověrnými dezinformátory, dezinterpretace dat se nedávno dopustila i Lenka Zlámalová z portálu Echo24, když v diskusním pořadu Partie na CNN Prima News nepravdivě citovala ze studie Světové zdravotnické organizace (WHO), podle které měla být smrtnost koronaviru 0,23 %. Proti tomu se ohradila jak česká pobočka WHO, tak i slovenské ministerstvo zdravotnictví. Český resort tento incident bohužel ignoroval.

Tragéd týdne – Jaroslav Flegr a Martin Balík

Evoluční biolog Jaroslav Flegr a lékař Martin Balík poskytli rozhovor ruské státní televizi Rossija 1, na jejíž vlnách se ve velkém šíří dezinformace a kremelská propaganda. Tato stanice má blízko i k českým dezinformátorům, objevuje se na ní například předseda dezinformační Asociace nezávislých médií Stanislav Novotný.

Přihlásit se k odběru
facebook twitter
Bezpečnostní centrum Evropské hodnoty

Nevládní odborná instituce bránící svobodu a suverenitu. Chráníme liberální demokracii, právní stát a transatlantické spojenectví Česka. 

info@evropskehodnoty.cz


Odhlásit se