Pereiti prie pagrindinio turinio

Europos skaitmeninis dešimtmetis. 2030 m. skaitmeniniai tikslai

alt=""

Europa siekia į žmogų orientuotos, tvarios ir klestinčios skaitmeninės ateities, kurioje įmonės ir žmonės turėtų daugiau galių.

Europos skaitmeninė transformacija grindžiama Skaitmeninio dešimtmečio politikos programa, kurioje nustatyti konkretūs 2030 m. tikslai ir uždaviniai:

Skills, infrastructures, business and governments around a compass
alt=""
Įgūdžiai

IRT specialistai: 20 milijonų + lyčių konvergencija
Pagrindiniai skaitmeniniai įgūdžiai: bent 80 proc. gyventojų

alt=""
Įmonių skaitmeninė transformacija

Technologijų įsisavinimas: debesijos / DI / didžiųjų duomenų technologijomis naudojasi 75 % ES įmonių
Novatoriškos įmonės: dėl intensyvesnės novatoriškų įmonių veiklos plėtros ir finansavimo dvigubai išaugsiantis ES vienaragių skaičius
Technologijas įsisavinti vėluojančios įmonės: daugiau kaip 90 % MVĮ yra pasiekusios bent bazinį skaitmeninio intensyvumo lygį

alt=""
Saugi ir tvari skaitmeninė infrastruktūra

Junglumas: gigabitinis ryšys kiekvienam
Pažangieji puslaidininkiai: padvigubinta pasaulinės gamybos ES dalis
Duomenys. Tinklo paribys ir debesija: 10 000 neutralaus poveikio klimatui labai saugių tinklo paribio mazgų
Kompiuterija: pirmasis kvantinių technologijų kompiuteris

alt=""
Viešųjų paslaugų skaitmenizacija

Pagrindinės viešosios paslaugos: visiškai internetinės
E. sveikata: visi piliečiai turi prieigą prie sveikatos įrašų
Skaitmeninė tapatybė: 100 proc. piliečių naudojasi skaitmenine tapatybe

Skaitmeninio dešimtmečio kelias

2030 m. skaitmeninio dešimtmečio politikos programoje nustatytas metinis bendradarbiavimo ciklas bendriems tikslams ir uždaviniams pasiekti. Ši valdymo sistema grindžiama Komisijos ir valstybių narių kasmetinio bendradarbiavimo mechanizmu.

Bendradarbiavimo mechanizmą sudaro:

Komisija parengė ES lygmens trajektorijas. Bazinėse trajektorijose numatoma, kokią pažangą ES darys, vertinant pagal esamas tendencijas, o projektinėse trajektorijose – tai, kokios metinės pažangos reikia, kad iki 2030 m. būtų pasiekti nustatytieji tikslai. Skirtumas tarp prognozuojamų tendencijų ir tinkamiausio kelio leis Komisijai stebėti reikalingų pastangų atotrūkį.

Iki 2026 m. Komisija peržiūrės tikslus, siekdama atsižvelgti į technologinius, ekonominius ir socialinius pokyčius.

Daugiašaliai projektai

Kad pasiektų skaitmeninius tikslus ir uždavinius, Europos Komisija sieks, kad būtų galima kuo greičiau ir lengviau pradėti vykdyti didelio masto daugiašalius projektus, kurių nė viena valstybė narė pati viena negalėtų įgyvendinti.

Įgyvendinant šiuos projektus galėtų būti:

  • derinamos ES biudžeto, įskaitant Ekonomikos gaivinimo ir atsparumo didinimo priemonę, valstybių narių ir privačiojo sektoriaus investicijos
  • šalinamos nustatytų kritinių ES pajėgumų spragos
  • remiama tarpusavyje sujungta, sąveiki ir saugi bendroji skaitmeninė rinka

Komisija sudarė pradinį tokių daugiašalių projektų sąrašą. Pagal jį numatoma investuoti į tokias sritis kaip duomenų infrastruktūra, mažos vartojamosios galios procesoriai, 5G ryšys, itin našus skaičiavimas, saugus kvantinis ryšys, viešasis administravimas, blokų grandinė, skaitmeninių inovacijų centrai, skaitmeniniai įgūdžiai ir kibernetinis saugumas.

Pirmoji daugiašalių projektų įgyvendinimo ataskaita paskelbta 2023 m. rugsėjo mėn.

Skaitmeninės teisės ir principai

2022 m. gruodžio 15 d. Europos Komisijos Pirmininkė Ursula von der Leyen kartu su Europos Parlamento Pirmininke Roberta Metsola ir rotacijos tvarka Tarybai pirmininkaujančios Čekijos Ministru Pirmininku Petru Fiala pasirašė Europos deklaraciją dėl skaitmeninių teisių ir principų.

2022 m. sausio mėn. Komisijos pateiktoje deklaracijoje išdėstomas ES įsipareigojimas laikantis ES pagrindinių vertybių ir teisių užtikrinti saugią, patikimą ir darnią skaitmeninę transformaciją, kuri būtų orientuota į žmogų.

alt=""
Orientavimasis į žmogų

Skaitmeninės technologijos turėtų padėti apsaugoti žmonių teises, remti demokratiją ir užtikrinti atsakingus ir saugius visų skaitmeninės srities veikėjų veiksmus. Šias vertybes ES propaguoja visame pasaulyje.

alt=""
Pasirinkimo laisvė

Žmonės turėtų turėti galimybę veikti sąžiningoje interneto aplinkoje, būti apsaugoti nuo neteisėto ir žalingo turinio ir turėti galių sąveikaudami su naujomis bei besivystančiomis technologijomis, kaip antai dirbtiniu intelektu.

alt=""
Sauga ir saugumas

Skaitmeninė aplinka turėtų būti saugi ir patikima. Turėtų būti įgalinti ir apsaugoti visi naudotojai – nuo vaikų iki vyresnio amžiaus žmonių.

alt=""
Solidarumas ir įtrauktis

Technologijos turėtų ne skaidyti, o vienyti žmones. Visi turėtų turėti galimybę naudotis internetu ir skaitmeninėmis viešosiomis paslaugomis, įgyti skaitmeninių įgūdžių ir turėti sąžiningas darbo sąlygas.

alt=""
Dalyvavimas

Piliečiai turėtų turėti galimybę visais lygmenimis dalyvauti demokratiniame procese ir kontroliuoti savo duomenis.

alt=""
Tvarumas

Skaitmeniniai įtaisai turėtų padėti siekti tvarumo ir pereiti prie žaliosios ekonomikos. Žmonės turi žinoti apie savo prietaisų poveikį aplinkai ir energijos suvartojimą.

Pareiškime išdėstytos skaitmeninės teisės ir principai papildys esamas teises, kaip antai įtvirtintas ES pagrindinių teisių chartijoje ir duomenų apsaugos bei privatumo teisės aktus. Tai bus piliečiams skirta jų skaitmeninių teisių orientacinė sistema, taip pat gairės ES valstybėms narėms ir su naujomis technologijomis dirbančioms įmonėms. Jomis siekiama padėti visiems ES gyventojams kuo geriau pasinaudoti skaitmenine transformacija.

Pirmasis skaitmeninių principų įgyvendinimo vertinimas pateiktas 2023 m. skaitmeninio dešimtmečio pažangos ataskaitoje.

Be to, Komisija, kad stebėtų tolesnes priemones valstybėse narėse, kasmet atlieka „Eurobarometro“ apklausą. Pirmoji tokia „Eurobarometro“ apklausa paskelbta 2023 m. birželio mėn.