Lékař Jan Hnízdil sdílel článek z blogu bývalé novinářky Vladimíry Boškové. Ta chce z čísel nemocnic dokázat, že zde leží převážně očkovaní. Každého člověka zaujme už fakt, že se to snaží dokázat na příkladu psychiatrických nemocnic. Ty samozřejmě COVID pacienty neléčí a kolonka u nich, že mají pozitivní test, znamená bezpříznakový průběh.

Bošková si následně vybrala čísla z některých nemocnic, kde převažují očkovaní. To, že je to výběr jen některých nemocnic, však není jedinou chybou. Druhou zásadní chybou je, že čísla nepoměřuje na vzorek společnosti, tedy na stejný počet obyvatel. Kdyby to udělala, zjistila by, že očkovaných v populaci je 60 % a 70 % v populaci nad 18 let. V rizikových skupinách zastoupení očkovaných je nad 80 %. Pokud tedy je ve společnosti 1000 hospitalizovaných z 80 % celkové populace a 1000 hospitalizovaných z 20 % z celkové populace, znamená to, že na stejný počet obyvatel je neočkovaných hospitalizováno 5x více. Velmi dobře to ukazují grafy na webu Open data lab.

„Bavíme-li se ale o nejvíce intenzivní terapii, tedy o umělé plicní ventilaci, tak od 1. listopadu je 74 procent pacientů, kteří na ní skončí, neočkovaných. Očkovaní lidé se samozřejmě můžou nakazit, to je objektivní realita, mohou i nemoc šířit dál. Zásadní je ale ochrana vakcínou proti těžkému průběhu nemoci, a ta je u seniorních kategorií 82 až 85 procent. Dá se říci, že v současné době máme na jednotkách intenzivní péče dvě rozdílné populace. Asi třicet procent jsou očkovaní polymorbidní senioři, kteří mají těžký průběh, a ty vakcína nemohla ochránit. A zhruba 70 procent jsou lidé o deset patnáct let mladší, často bez jiných zdravotních komplikací,“ řekl v rozhovoru pro Právo ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislav Dušek.

„Pacienti očkovaní, kteří vyjdou pozitivní, většinou leží v nemocnici z důvodu jiných přidružených chorob a téměř vždy se jedná o pacienty starší a polymorbidní, tedy trpící větším počtem různých závažných chorob a zdravotních komplikací,“ řekl primář Anesteziologicko-resuscitačního oddělení (ARO) nemocnice v Havířově Robert Bocek.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.